Kanada Sonbaharları

0
6737

 

fall4

“Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak…”

Ahmet Haşim

 

Kanada’nın en cazip yönlerinden biri, dört mevsiminin en görkemlice zuhur ettiği uçsuz bucaksız tabiatı. Dört mevsim, ülkenin her bir yerinde farklı güzelliklerle tezahür ediyor.

Ziyaretçilerine her mevsimde sunabileceği eşsiz güzellikleri var bu tabiatın.

Sonbahar en yoğun yaşanan bir mevsim Kanada’da.

Güz renklerinin en gözalıcı, kişiyi kah derin tefekkürlere, kah yaşam zevkine salıcı, ölümü hatırlatıcı… biçimlerde temessül ettiği bölgeler daha çok ülkenin doğu yakasındaki Ontario, Quebec ve Maritime eyaletleri.

Eylül sonları ve Kasım başları da sonbaharın en güzel dönemleri. Şimal Çamlarının, titrek kavak ağaçlarının, deli kozların, kırmızı meşe ağaçlarının renkten renge girdiği, renklerin şaha kalktığı, karpostallık Kanada resimlerinin verildiği dönem işte bu dönem.

Maple Leaf and Forest Canopy, Gatineau Park, Quebec.

Sonbahar, sanılanın aksine bana hep ümit aşılamıştır. Tabiatın yavaş yavaş içine çekildiği, toprağın bağrındaki tohumların doğuma yattığı Kasım ayını, bir hasat mevsimi görmek yerine ilkbaharın adeta ilk ayı gibi hissederim. Toprağın derinlerindeki o sakit infiali duyarım adeta.

Sokaklarda cıvıl cıvıl öğrencilerin koşuşturmaları, alışveriş yerlerindeki canlılık…parklarda, mahalle aralarındaki sincapların o tatlı telaşları bana hayatın özündeki hareketliliği hatırlatır, ümit salar ruhuma….Hayatın zevaline, ömrün ahirine dair en beliğ şeyleri söylüyor elbette sonbahar, onunla birlikte her dem yeniden doğmaktan, ümitten, inançtan da bahsediyor. Velhasıl, güz, oldukça poetiktir Kanada’da.

fall8

Benim mütevazi sonbahar lüksüm ise arabayla Ontario kasabalarını dolaşmak, küçük kahvehanelerde yerel insanlarla sohbetlere girişmek, ormanlık yerlerde uzun yürüyüşler yapmak… Mısır ve kabak tarlalarında, elma bahçelerinde, bağbozumlarında Kanadalı çiftçilerle konuşmak. Kasım gecelerinin berrak gökyüzünde el uzanmalığındaki dolunayı uzun uzun seyretmek…Upuzun yollarda peşimsıra uzayıp giden, göllere yansıyan Kasım gecelerindeki dolunayın seyrine doyum olmaz.

Yapraklar düşmek için hiç de acele etmez, sabırla salarlar kendilerini toprağın bağrına. Derelerden akan sapsarı yapraklar en kesif kokusunu dağıtır güzün. Önce yaprakların renkten renge girmesini, ardından toprağa düşmesi, güz rüzgarlarınca savrulması yolarda…

Kanadaya özel güz seyahatleri düzenlendiğini bilmiyordum. Haftasonu St. Jakops pazarında Belçikalı çiftle tanıştım. İki haftadır Kanadanın doğu yakasında sonbahar turundaymışlar, bugün de buralara o gezi kapsamında October Festivali için gelmişler. “Kanada’nın muhteşem sonbaharı bizim de ilişkimizi zenginleştirdi” renklendirdi dediler.

Ezcümle, Kanada sonbaharları anlatmakla, tarif ve tasvir etmekle bitmez, yaşanmalı…

LEAVE A REPLY