Kitchener’daki Bisikletçi

0
1911

bis2

Kitchener’da çok anlamlı ve sevimli bir bisikletçi dükkanı var. Fisebilillah çalışanlarca işletilen bir tamirhane.

Eski bisikletleri alıp tamir ederek çok ucuza satan, kendi masraflarını karşılamaya çalışan şirin mi şirin, şehir merkezinin arka sokaklarındaki bu mekanın adı: Recycle Cycle.

Zaman zaman bizim Eren Efendi ile uğrarız. Tezgahtakilere göz atmak veya bisikletlerimizin bozulan bir yerlerini tamir etmek, kaybolan parçalarını bulabilmek için.

1993’te açılan bu sevimli mekan, şehir halkına bisiklet kullanmayı özendirme ve eski bisikletleri hayata kazandırma amacında.

Dükkana gelen müşteriler, mekandaki araç ve gereçleri, çalışma tezgahlarını kullanarak, ihtiyaç halinde mekanın profesyonellerine danışarak bisikletlerini kendileri tamir edebiliyorlar. Veya o anda dükkanda tamiri bitmiş ve sıcağı sıcağına satılığa konan bisikletleri çok ucuz fiyata, beş on dolara satın alabiliyorlar.

bis4

Okul yaşındaki bir çocuk ve ebeveyni için çok güzel bir birlikte çalışma, bir projeyi birlikte yürütme ve sonunda bir işi gerçekleştirebilme imkanı sunuyor. Çocuklara kendi işlerini görme, alet edevat kullanabilme, bir projeye odaklanabilme imkanları sunuyor; onlara yeni sosyal ve teknik beceriler kazandırıyor. Çocuklar dükkana gelen diğer kimselerle bisikletler, bisiklet yolları gibi ortak konular hakkında konuşarak sosyalleşme imkanları da buluyor.

Bir yıl içinde ortalama 6 bin adet bisiklet geçiyormus dükkandan. Günlük olarak da ortalama yüzden fazla bisikleti tamir ederek kullanıma sunuyorlarmış.

bis3

Kurum kar amacı gütmüyor; bağış da yeni gönüllüler de kabul ediyor. Yeniliklere, işbirliklerine açık.

Oraya sadece zaman zaman gidip işinde gücünde canla başla, neşe ,içinde çalışan huzur içindeki insanları, mutlu çocukları, babaları, anneleri görmek için bile uğramaya deger.

SHARE
Previous articleO Belde: Kanada
Next articleKanada Sonbaharları

LEAVE A REPLY