Kanada’da Eğitim

0
2022

Kanada’da temel eğitim 10 yıldır. Federal bir eğitim sistemi yoktur. Eyaletler kendi eğitim sistemlerini oluşturmuşlardır. Eyaletlerin ayrı ayrı ilk okul, orta okul ve lise eğitiminden sorumlu kendi Milli Eğitim Bakanlıkları, hizmet verdikleri şehirlerin, bölgelerin yerel  ihtiyaçlarına göre eğitim programları geliştirmişlerdir. Eyalet yasalarına göre oluşturulmuş ve seçimle görevlendirilmiş Mütevelli Heyetleri, devlet ödenekleri ile faaliyet gösteren devlet okullarını yönetler. Okullar Eylül ayında açılır ve Haziranın son haftasında tatil başlar.
Devlet okulları Kanada vatandaşlarına, göçmenlerine, mültecilere ve ülkeye çalışma vizesi ile gelenlere ücretsizdir.

Devlet okulları, özel okulları aratmamaktadır. Sınıflardaki öğrenci sayısı azdır. Çok farklı alternatifler sunan devlet okulları vardır. Özellikle başkent Ottawada Yarı Fransızca Okulları oldukça popülerdir. Okul servisleri ücretsizdir. Pek çok devlet okulunda öğrencilere sabah kahvaltısı sunulmaktadır. Çalışan ebeveynler içinse, okul sonrası programlar yaygındır.

Kanada devlet okulları, yurtdışından, Kanada vatandaşı olmayan öğrenciler de Kabul etmektedir. Okul ücretleri eyaletlere göre değişmekle birlikte gene itibarıyla ilk ve ortaokullarda yıllık 10 bin Kanada doları, liselerde ise 17 bin Kanada doları civarındadır.

Üniversite eğitimi ücretlidir. Öğrenciler, lise not ortalaması ve lise hayatında sergiledikleri müfredat dışı sosyal ve sportif etkinliklere göre üniversitelere yerleştirilirler. Kanada liselerinden mezun olan öğrenciler de boşta kalmamak için genel itibariyle birden fazla üniversiteye başvururlar.

Kısa yoldan meslek sahibi olmak isteyenler ise hemen her şehirde mevcut olan Kolejlere (Meslek Yüksek Okulları) gider.. Bu okulların kimisi üniversitelerle anlaşmalıdır ve öğrenci isterse eğer aldığı dersleri saydırıp üniversiteye gidebilir ve üniversite diploması almaya hak kazanabilir.

Göçmen çocukları arasında en iyi üniversitelere gidip üstün başarı sağlayanlar olduğu gibi, bir an evvel çalışma hayatına girebilmek için Kolejleri tercih edenler de çokluktadır.

Okul ücretleri okuluna, eyaletine ve bölümüne bağlı olmakla birlikte Kanada vatandaşları için yıllık ortalama 10 bin Kanada doları civarındadır. Bu ücret uluslararası öğrenciler için hemen hemen üç katıdır. Maddi durumu uygun olmayan öğrenciler, hemen hemen sıfır faizle devletten borç alabilirler ve iş buldukları zaman borçlarını geri öderler.

Kanada, doğal güzellikleri ve güvenli toplumsal yapısıyla birlikte, oturmuş eğitim sistemi, çok dilli imkanları, üniversitelerindeki güçlü akademik programları ile dünya genelinde yabancı öğrenciler arasındaoldukça popülerdir.

 

LEAVE A REPLY