Kültür mekanları sorunları…

0
1227

Avrupa’ya, hatta kısmen de Amerika’ya benzemeksizin, Kanada Turklerinin en büyük sorunlarından biri de, entelektüel ve kültürel gereksinimlerini karsılayabilecekleri ortamların azlığı, hatta neredeyse yokluğu! Özellikle de daha küçük şehirlerde, insanların siyasetin ve dini tartışmaların dışına çıkıp, kültür ve sanat sohbetleri yapabilecekleri ortamların olmayışı!

Var olan Kültür Merkezleri de daha çok dini merkezler olarak işlev görmekte!Mesela namaz kılmak ve dini sohbetler için kullanılmakta. Yemek yemek, barbekü partileri düzenlemenin yanında yapılan kültürel etkinlikler yok denecek kadar az! Gençleri yetiştirmekten, yetişkinlerin entelektüel ihtiyaçlarını karşılayabilmekten çok uzaklar Kültür Merkezleri…

Kimi şehirlerde haftasonu dil okulları, Kuran Kursları, okul sonrası ödev kulüpleri gibi etkinliklere mekan olan kültür merkezlerinde, kitap sohbetleri, yazar söyleşileri, edebiyat sohbetleri, kişisel gelişim etkinlikleri, konser, tiyatro, gençler, çocuklar ve yetişkinler için yazarlık ve okuma dersleri, elişi kursları gibi çalışmalara neredeyse hiç yer veriliyor! Hatta belki de daha vahimi, bu tür etkinlikler Türk diyasporası tarafından bir gereksinim olarak görülmüyor!

Geçim derdi, iş güç darken insanlar bu tür hayati şeylere vakit bulamıyor!

Evlerde de pek kitap okunmuyor! Türkçe olsun İngilizce olsun kitap okuma oranları çok düşük! Evlerdeki kitaplıklar çok zayıf!

Verimli, önyargısız, kaynaştırıcı, bilinçlendirici, sıcak sohbetlere ve kültürel etkinliklere ortam sağlayabilecek mekanların olmayışı zamanla insanların Türk dilinden, edebiyatından, müziğinden, folklorundan kopukluğa neden oluyor. Kanada’da yaşayan Türklerin gerek öz kültürel kimliklerinin gelişimi için gerekse içinde yaşadıkları toplumla daha sağlıklı bir kültürel entegrasyon için ciddi bir tehlike arz ediyor.

Pakistanlıların bir araya gelebilecekleri böyle ortamları var! Okumaları, yazmaları için genç kuşakları teşvik eden yetişkinleri var. Kültür, sanat etkinliklerinin düzenlenlenmesinde önayak olabilen liderleri var! İranlıların var… Çok sıcak ortamlar oluşturup ilgilisi, meraklısı için çok besleyici, kitaplarla tefriş edilmiş kültürel ortamları var. Bu mekanlarda hem İngilizce hem Farsça düzenli, entelektüel sohbet ortamları sağlayabiliyorlar. Süreli yayımlanan, içinde edebi verimlerin olduğu gazete ve dergileri var. Türkler ise, genellikle Diyanet’e bağlı Camiiler’de, Tim Hortons’larda bir araya geliyor ve daha çok siyasi konuların dışına çıkamıyorlar!

Türklerin kendilerine ait mekanları olmasına çok da gerek yok aslında!

Yeter ki, gönüller, zihinler bir araya gelsin!

LEAVE A REPLY