Ottawa’da Türk Dünyası Kongresi

0
671

Anadolu Kültürleri Derneği tarafindan üçüncüsü düzenlenen Kanadalı Türki Milletler Kongresi başkent Ottawa’da gerçekleştirildi.

Kanada’nın heryerinden çok sayıdaki gözlemci ve davetlinin katıldığı Kongre, Kanada Meclisi’nin Ana Binası’ndaki açılış galasıyla başladı. Geceye, Kanada Meclis Baskanı, Kanadalı Bakan ve Milletvekilleri ilgi gösterdi. Kongre’ye tebrik mesajı gönderen Başbakan Justin Trudeau, Anadolu Kültürleri derneğince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kongre’yi yakından izlediğini söyleyerek, Dernek’in çalışmalarının Kanada için önemini vurguladıkta sonra, bu çalışmaları desteklediğini belirtti. Ana Muhalefet liderlerinin ve Büyük Şehir Belediye Baskanı’nin da mesajlarıyla iştirak ettiği Kongre’nin ikinci günü, gün boyu süren panellerle devam etti. Gala’nın anakonuşmasını Kanada Meclisi’nin Başkanı Andrew Scheer yaptı.

Anadolu Kültürleri Derneği, Kanada ve Türkiye’nin yanısıra, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızıstan, Özbekistan, Türkmenistandan işadamları, akademisyen, gazeteci, bürokrat ve diplomatların katıldığı program boyunca, Türk dünyasını yakından ilgilendiren ticaret, bilim, siyaset, eğitim, sanatsal ve kültürel konular katılımcılarca ele alındı. Kanada’daki Türk diyasporasının bir araya gelmesine vesile olan Kongre’ye Alberta’dan Quebec eyaletine kadar Kanada’nın çeşitli yerlerinde yaşayan Kanadalı Türkler  ilgi gösterdi.

Kongre’ye Türkiye ve Azerbaycan’dan katılan işadamları Kanadalı işadamı, yatırımcı ve resmi yetkililerle görüşerek yeni iş imkanları araştırdılar.

 

SHARE
Previous articleAli Bulaç
Next articleKelimeler ve Beyin

LEAVE A REPLY