Niçin Kanada

0
671
“Herşeyimiz var. Harika insanlar, bereketli topraklarımız, mükemmel imkanlarımız…Bütün bu şeyleri bir araya getirdiğimizde, yaşanabilecek daha ideal bir yer olmadığını görüyorsunuz
                                                                     Bob Rae, Ontario Başbakanı

The Reputation Enstitüsü, 2015 yılında, “çevresel, siyasal ve ekonomik faktörleri” gözeterek Kanada’yı dünyada ‘yaşanabilecek en iyi ülke’ seçti. Enstitü başkanı Fernando Prado, Kanada’yı sevmek için sayısız sebebin olduğunu ama kendilerinin özellikle ülkede ‘yolsuzlukların olmamasını, etkili yönetimi ve misafirlere karşı gösterilen hoşgörü ve misafirperverliği’ kıstas olarak belirlediklerini vurguladı. Enstitü’nün, G8 ülkelerinde yaşayan 48.000 kişiyle yaptığı surveyden birinci Kanada çıkarken, ikinci İsveç, üçüncü ülke de İsviçre oldu.
Her geçen gün göçmenlik yasaları zorlaştırılsa da, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın, gelmek için can attığı bir ülke Kanada.
Elhak, dünyanın parlayan yıldızı; uluslararası imajı yakışıklı bir ülke.  Bu cazibenin gerçekliği olduğu kadar, idealize edilerek, aslından farklı gösterilen yönleri de var şüphesiz. Mesela, Enstitünün altını çizdiği gibi ülke tamamen yolsuzluklardan beri değil, ama tespit edilen yolsuzluklar da cezasız kalmıyor! Yine, göçmenlerin pek çok entegre sorunu var.
Kanada, Birleşmiş Milletler’ce tam yedi yıl ardı ardına dünyanın en yaşanabilir ülkesi seçilmiş. Yine UNESCO tarafından bazı Kanada şehirleri ( Toronto, Vancover, Ottawa…)  çeşitli standartlarıyla dünyanın en iyi  mekanları arasında gösteriliyor.  Kimi eleştirilerimi mahfuz tutmakla, söylemeliyim ki Toronto, en son 2014’te dünyanın yaşanabilir en iyi şehri seçildi.
Soğuk bir ülke olan Kanada’da (ama tahmin edidiği kadar da soğuk sayılmaz) ısınma ve sıcak su sorunu yok.  Kimse çetin kış şartlarında aç ve açıkta değil. Devlet veya halk destekli binlerce STK, yoksullara, evsizlere, ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımda bulunuyor. İhtiyaç sahipleri için her mahallede gıda bankaları var, devlet destekli çok uygun fiyata kiralık evler var. Evlerin hepsi, temel  beyaz eşyalarla tefriş edilmiş. Şehir içi ulaşım sorunu yok. Araba ücretleri ve benzin fiyatları, Türkiye ile kıyaslandığında çok ucuz.
Ülke, göçmenlere mecbur (mahkum). Yaşlanan nüfus, dışarıdan gelenlerle dengelenmek zorunda; genç ve dinç göçmenler de sayısı her geçen gün artan emekli nufüsa bakmak zorunda. Devlet, yetişmiş göçmenlerin; eğitimli, dil bilen, deneyimli, düzenli aile yapısına sahip göçmenlerin peşinde. Asıl marifet ise, gelen bu keyfiyetli göçmeni aslı aslınca istihdam edebilmek… Göçmenlik standartları ile birlikte, alacağı göçmen sayısını da artıran devlet, gelen göçmenlerden istediği verimi bir  türlü alamıyor! Hala ciddi entegrasyon sorunları yaşanıyor. Eğitimli göçmenlerin de ülkeden çok memnun oldukları söylenemez. Kısa süre sonra geri dönenler az değil.
Kimi sorunlarına rağmen, Kanada’nın uluslararası sahnede hala cazip bir ülke olarak düşünülmesinin bir kısım nedenlerini sınırlamak gerekirse:
Sağlık
Her ne kadar ülkenin kanayan bir yarası olsa da, hizmetlerin ücretsiz olması, şikayet kapısını belli ölçüde kapatıyor. Her türlü rahatsızlığınızda, hemen yürüme uzaklığındaki sağlık ocağına gidip ücretsiz işinizi halledebilirsiniz. Genel olarak Devlet tekelinde yürüyen sağlık hizmetlerinde ortalama bir memnuniyet olduğu söylenebilir. Çok pahalıya mal olabilecek  ameliyatların, çocuk doğumlarının, ihtiyaç sahiplerine sunulan diş baımı hizmetlerinin ücretsiz yapılması büyük avantaj. Devlet herkese ve aileye özel bir hekim tayin ediyor.
Eğitim
Kanada’nın güçlü olduğu kalemlerin başında geliyor. Cazibesi, ücretsiz olması ve ebeveynlere çocuklarının ilgi ve ihtiyaçlarına uygun farklı eğitim seçenekleri sunması. Uygun okul ücretiyle özel İslami okullar var. Hizmet Hareketi’nin anaokulları, ilkokul, liseleri, öğrenci yurtları ve dersaneleri var.  Göçmenlerin azımsanmayacak oranı, Kanada’nın kahrını, çocuklarının eğitimi için çektğiini ifade ediyor. Kanada okullarından mezun bir lise öğrencisi, kendi anadiliyle birlikte, İngilizce ve Fransızca’yı da  öğrenebiliyor. Üniversite eğitimi ücretli, muhtaç öğrencilere üniversiteler ve devlet zengin burs imkanları sunuyor.
Ekonomi
Kanada, bütçesi açık vermeyen sayılı ülkelerden…Doğalgaz, ormancılık, su kaynakları, tarım ve teknoloji ülkeye para getiren kalemler. Gönlünüzdeki işi bulamazsanız da, bir şekilde tuttuğunuz iş,  hayatınızı idame etmenize yeter. Çalıştığınız yerlerde, emeğinizin karşılığını alabilirsiniz. Hayat şartları, dünyanın pek çok ülkesiyle karşılaştırıldığında, zor değil.  İşsizseniz iş buluncaya kadar, hiç çalışamayacak durumdaysanız da temelli devlet güvencesindesiniz demektir.
Tabiat
Muhteşem bir tabiat.  Allah vermiş de vermiş. Her mevsim ayrı bir güzellikte. Tabiatı, Kanada’nın en önemli albenisi. Ülkeyi baştan sona gezmeye bir ömür yetmez.
İnsan hakları
Kanada, herkesin eşit muamele gördüğü, düşüncesinden dolayı kimsenin kınanıp, mahkum edilmediği bir “free country”. Azınlıklarına, göçmenlerine olan muamelesi, adaleti, yerleşik demokrasisi ile uluslararası bir ağırlığa, saygınlığa sahip. Ülkenin göçmenleri, dillerini, kültürlerini ve geleneklerini koruyabilir; dini vecibelerini yaşama, düşüncelerini ifade etme, kültür ve geleneklerini tanıtma hürriyetine sahiptirler. Dernekleşebilirler, duygu ve düşüncelerine göre okullar açıp, toplumsal, kültürel, dini etkinlikler düzenleyebilirler. Kanun önünde herkes eşittir. Ayrımcılığa tahammül yoktur.
Dış  politika
Kanada’nın dünya arenasındaki namı “barış yapıcı ve koruyucu”dur. Gerçi Afganistan’daki son gelişmeler bu imajı zedelemişse de; dünyanın sıkıntılı bölgelerine, sivil ya da resmi birimlerini göndererek, oralarda huzursuzluğun sona erdirilmesinde, akan kanın durdurulmasında Kanada her zaman aktiftir..
Amerika’ya komşu olması
Kır atın ya huyundan ya suyundan… Amerika’ya yaslanması, Kanada’nın lehine mi, aleyhine mi olduğunu tam kestirebilmek kolay değil. Pek çok göçmenin hayalinde, Kanada ile birlikte, Amerika’nın da içinde olduğu bir Kuzey Amerika rüyası var. İki ülke vatandaşları arasında genelde sınır geçişinde sorun yok. Her gün binlerce Kanadalı iş için günü birlik Amerikaya girip çıkıyor, binlerce Amerikalı turist de Niyagara Şelalesini Kanada tarafından daha iyi izleyebilmek için bu ülkeye geçiş yapıyor. İki ülke arasında özel ticaret anlaşması olan NAFTA, iki tarafın işadamlarına çeşitli kolaylıklar sağlıyor.
Türkiye’den yaklaşık onbin kilometre uzaklıktaki bu okyanuslar ülkesinde, sizleri bekleyen nice güzellikler, sürprizler, maceralar bulabilirsiniz. Bakir coğrafyalar keşfetmek, sıcak insanlarla tanışmak isteyenlere ilk önerilecek ülkelerden biri Kanada olabilir.

 

SHARE
Previous articleKanada Tarihi
Next articleÖteki Kanada

LEAVE A REPLY