Kanada’da Kış…

0
2994
Processed with VSCOcam with f2 preset
Kanada kışın görülmeli…
Soğuk mu soğuk, her yerde kar var, rüzgar kesiyor… Ama günlük güneşlik, ama masmavi bir gök… Bu ülke, size en güzel manzaralarını kışın sunacaktır, sadece manzaralar değil, gerçek karekterini  sergileyecektir kar yağınca…
Kanada’yı konuşurken, kar için apayrı  bahisler açmak gerekir. Yılda en az, beş ay, ovasına obasına beyazların çalındığı ülkenin alamet- i farikasıdır  kar… Kanada şahsiyetine ve bedenine en yakışan elbisedir. (Kara kış şahsiyeti -winter persona)
Kanadalı’ların sessizliğini biraz da kar’la ilişkilendiririm. Beş ay, kimi hırçın, kimi sükunetli, kimi mağrur yağan kar, ülke insanlarını dıştan içe, çektikçe çeker. Kar fırtınaları, dışını bileyler Kanadalı’nın; sertleştirir, donuklaştırır. Ama, içi de bir kahve cezvesi gibi fokur fokurdur, sıcaktır.  Evet, kar ve kahve kokularının aroması, Kanada kokar. Deneyin. Ayrıca, kar kokusunun bu denli kesif hissedileceği başka bir diyar varm’ı ola!
Kar, hayatı yormaz, zorlamaz, trafik tıkanmaz, kimse açta açıkta kalmaz. Sadece tadı çıkarılan bir nesnedir kar. Çoğu Kanadalı’nın ( Kanadalı Türklerin de) kar’ın gelmesini iple çektiklerini biliyorum. Kış, Kanadalı’nın hayat tarzını yoğura yoğura biçimlendirmiş.
Kış demek, hokey demektir; hokey de Kanada. Sadece Hokey oynanan salonlar, stadyumlar değil, restaurantlar, barlar, evlerin salonları da heyecanlı hokey taraftarlarının çığlıklarıyla dolup taşar. Maç aradında da, Kanadalı çıkar, dışarıda, eksi kırk derecede sigarasını tüttürür.
Hele Cristmas… Cristmas mevsimiyle, kar’ın özel bir muaşakası vardır. Ahali, bu  mevsimde, adeta kar duasına çıkar. Ne olur yağ kar, “Snow flake snow flake” şarkıları söyleyelim, çamlarımız beyazlansın, Noel Baba, geyikleriyle semadan başımıza nurlar yağdırsın yakarışındadırlar. Cristmas’ta karın şiddeti , alışverişi de etkiler, yani ne kadar kar, o kadar alışveriş. Lapa lapa yağan kardan kaçışıp, kendilerini sıcacık alışveriş yerlerine zor atan, yüzü salmon balığı gibi kızarmış  Kanadalılar….
Peki kışın Kanada’da neler yapılabilir
Kayağa , kaymaya meraklıysanız Kanada sizin için en iyi mekan. Her yerde kayak merkezleri bulabilirsiniz. 2010 Kış Olimiyatlarının, Kanada’da olacağını hatırlatalım.
Başkent Ottawa’da, muhteşem Rideau Kanalı kışın donuyor. Paten yapan binlerce Kanadalı her gün kilometrelerce kayabiliyorlar, okula, işe kayarak gidip geliyorlar. Geceleri ışıl ışıl olan mekan, tam da şehrin göbeğinde. En güzel Ottawa fotoğrafları burada.
Quebec City’de buzdan bir otel var. Katedral biçimli otel, tamamen buzdan, içindeki mobilyalarına varıncaya kadar. Ocak başından Nisan başına kadar açık otelde, buzdan yataşınızda mışıl mışıl uyuyorsunuz.
 Ülkede sayısız Kış festivali var. İşte bazıları:
  Işık Festivali, Niagara Şelalesi , Christmas Işıkları , Ottawa
  Toronto Cavalcade Işıkları, Toronto , Vancouver Işık Festivali, , Vancouver
   Airdrie Işık Festivali,  Calgary , Montreal Işık Festivali,
Ottawa’daki Winterlude festivali görülmeye değer. Açık havada, buzdan sanat eserleri, heykeller, evler sergileniyor. Çocuklar için de sayısız eğlence imkanı var. Ailece gidilebilecek hoş bir etkinlik.
Tren yolculuklarını seviyorsanız, Kanada Demiryollarının kış paketi var. Karlar altındaki ülkeyi doğudan batıya, en görkemli manzaralarını seyrederek dolaşıyorsunuz. Buz kesilmiş masmavi Rocky dağlarının arasından geçeceksiziniz. Buz tutmuş göllerin kenarlarındaki istasyonlarda mola verip, alabalık yiyeceksiniz. Ve dostluklar…
Quebeck City’deki Kış Karnavalı, dünyanın en büyük kış etkinliği. Müzik, yemek, sanat, eğlence kar ortak paydasında buluşuyor.
Kışın bir diğer eğlencesi de, buz tutan göl üzerine çadırınızı kurup balık avlamak( ice fishing)  olabilir. Buzu usulunce delip, oltanızı sarkıtıyorsunuz. Yakaladığınızı yine, buzun üzerinde pişirip yiyorsunuz. Her yıl, bu zevk uğruna canını feda eden bir kaçkişiyi gazetelerden okuduğumuzu da ekleyelim.
 Kanadalılar kar’ı evcilleştirmişler, kendilerini de kar’a ehilleştirmişler.
Onlar, Rideau kanalında kayacaklar, kış festivalleri düzenleyecekler, hokey maçları izleyecekler, hokey oynayacaklar, uzun kış geceleri evlere kapanıp kağıt oynayacak, sinema izleyecek, pizza ısmarlayacaklar, şöminenin karşısında ellerini ovuştura ovuştura hotchoclate içecekler….

LEAVE A REPLY