Kanada’da sağlık hizmetleri

0
5529
Kanada’da sağlık hizmetleri her zaman tartışma konusudur. Şikayetlerin, memnuniyetsizliklerin ardı arkası kesilmez. Sistem devleti Kanada’nın sağlık sistemindeki aksamaları görünce şaşırmamak mümkün değil!
Öncelikle kendiniz, ya da aileniz için bir “aile doktoru” bulmanız gerekiyor. Kağıt üzerinde her ailenin bir doktorunun olması gerekiyor. Aile doktoru bulabilmek ise  ciddi bir mesele! Doktorun sekreteri: “Yeni hasta kabul etmiyoruz.” diyebilir.  Devlet, aile doktorlarına bir hasta kotası koymuş. Doktorlar, daha iyi bir hizmet sunabilmek için , ancak sınırlı  sayıda hasta alabiliyorlar. Peki aile doktoru olmayan ahali nereye gidecek? Mahalle kliniklerine…Oralarda da hizmetler, dostlar alışverişte görsün kabilinden…Mahalle arasındaki klinikler, çoğu kez, keşke gitmeseydim, gittim de ne değişti  dedirtiyor.
Ikinci seçenek, bir aile doktoru aramaya devam…Bunun anlamı beklemeye devam… İşte bu  “bekleme” meselesi de , Kanada sağlık sisteminin en göze batan sorunu.
Doktoronuzdan bir randevu alırsınız.  Randevunuz, bazen aynı güne ya da o hafta içi bir güne verilir. Doğal olarak, işlemler için, randevu saatinizde orada olmanız gerekiyor. Fakat, saat 11’ deki randevunuza 12 ile 2 arası bir satte alınma ihtimalini her zaman hesaba katmalısınız. Bu tür durumlara çok alışılmış olunduğundan, özür falan beklemeyin. Beklemek, Kanada’da hastanın kaderidir.
Aile doktorunuz uzmanlık isteyen rahatsızlıklarınızda, sizi hastaneye ya da uzman doktora sevkeder. Burada hastane randevuları aylar sonrasına verilmekte. Eğer aile doktorunuz rahatsızlığınızı ciddi buluyorsa, acile gitmenizi tavsiye edebilir. Böylelikle en az bir kaç hafta en çok 3-5 ay sürecek tahlil, film veya ultrason randevularını beklemekten kurtulabilirsiniz.
Allah kimseyi acile düşürmesin, özellikle de Kanada’da. Bu ülkede, acil servislerin acilen bir bakıma ihtiyacı var! Kan revan içinde giderseniz üç saat, kansız giderseniz artık Allah bilir, kaç saat beklersiniz.
Sağlıktaki hantallık, gözden dişe her alanda görülebilir. Bu arada, aman dişlerinize iyi bakın. Ücretler çok pahalı. Sağlık sigortanız dişçi masraflarınızın belirli bir yüzdesini karşılamıyorsa vay halinize. Dolgu, kanal tedavisi, diş temizletme ücretleri Türkiye’de ödediğinizin üç dört misli. Bazı gurbetçiler, dişçiye harcayacağı parayı, uçak biletine verip,  hem memleketi ziyaret ediyor, hem de diş bakımını görüyor.
Sağlıktaki en önemli sorunları maddelersek:
Yeterli doktorun olmaması…
Doktor oranı genel nüfusun binde ikisi.  G8 ülkelerinin ortalamasının altında. Hemşire oranı ise binde on. Durum hemşire sayısındaki fazlalıkla dengelenmiş gibi. Doktorların ortalama kazancı 202 bin dolar. Doktorlar, Amerika’ya gidip, daha yüksek maaşlar alıyorlar ve özel muayenehane açabiliyorlar..
Kanada’da yabancı doktorların önü , sendikalarca kesiliyor. Buna rağmen   ülkede pek çok vatandaşın , ülkenin kuzey bölgesinde ise  bazı yerleşim birimlerinin  doktoru bile yok.
Bekleme süreleri…
 En temel ameliyatlarda bile sizi aylar sonrasına atabiliyorlar. 2002’den beri devlet, sadece bekleme zamanlarında ortaya çıkan sorunları bertaraf için 6 milyar dolar harcadı. Başbakan Harper’in en önemli vaatlerinden biri , 2010 yılına kadar, bekleme sorununu ortadan kaldırabilmek.
Özelleştirme…
Sağlıkta özelleştirme, getirip götürecekleriyle, ötedenberi tartışılagelen konulardan.
Kanada’nın sosyalist devlet damgasını yediği sektörlerin başında sağlık geliyor. Sanayileşmiş ülkeler arasında, özelleşmeye gitmeyen tek ülke.
Hastasınız, paranız da var, ama hala tatminkar bir hizmet alamıyorsunuz ve seçeneksizsiniz.
Kanada sağlık harcamaları için, yıllık  160 milyar dolar harcıyor. Rakam, dünya ortalamasının çok üstünde. Masrafların 100’de 70’i devlet tarafından, gerisi de özel sağlık sigortalarınca  karşılanıyor.
Kanada’ın sağlık istatatistikleri  pek çok G8 ülkesinin üzerinde. Kağıt üzerinde güzel duran rakamlara rağmen , uygulamalar vatandaşı bezdirmiş durumda.

 

LEAVE A REPLY