Kanada ve Futbol

0
1434

Kanada’da futbol denince, akla ayakla değil de, elle oynanan Amerikan fubolu geliyor. Bizim anladığımız  fubolun buralardaki adı ise, soccer.

Dünyayı, kendilerinden ibaret vehmeden şu mağrur Kuzey Amerikalılar, Avrupa icadı olan fubolu biraz geç farkettiler. Yıllarca, Hokey, Amerikan futbolu, Bezbol, Basketbol, Golf, Tenis, Laccross, Rugby, Kriket derken futbolun esamisi anılmadı. Hatta küçümsendi.

 

Ancak, son yıllarda, kıtada en hızlı yayılan spor türü futbol. Popularitesi günbegün artıyor.

 

Kanada’da en çok izlenen değilse de, kesinlikle  en çok oynanan spor dalı futbol. Her şeyden önce, ucuz. Yaz aylarında açık sahalar, futbol oynayan yediden yetmişe insanlarla dolu. Özellikle bayanların da rağbet ettiği (bizde futbola erkek oyunu derler ya, bu söz Kanada’da pek geçerli değil; bayanlar futbolda erkeklerden daha başarılı) futbolun Kanada’da yerleşik bir temeli ve gelişme açık potansiyeli var. Sözgelimi, sadece başkent Ottawa’da 60.000 kayıtlı amatör  futbol oyuncusu var. Bu rakam Kanada genelinde 850.000.

 

Ottawa’nın meşhur hokey takımı Senatörler’in sahibi milyarder Melnyk’in, başkente uluslararası düzeyde bir futbol takımı kazandırmak istemesiyle birlikte, ulkede uzunca suredir   futbol konuşuluyor.

 

İşadamı başkan,  futbolu ticaret metaı olarak görüyor. İlk etapta 30.000 kişilik kapalı bir stadyum için düğmeye bastı. Kanada hariç tüm G8 ülkelerinin başkentlerinde görkemli stadyumlar olduğunu vurgulayan Melnyk, çağdas bir stadyumu Ottawa’ya kazandırmak için söz verdi.

 

Kanada’da güçlü  bir futbol ligi yok. Aslında sadece fubol değil, Kanada’nın diğer branşlardaki ligleri de sıkıcı. Bu yüzden, Kanada takımları, Amerikan liglerine bağlı kalarak canlılığını koruyor, taraftarı müsabakalara çekiyorlar. Milli spor  hokey bile,  Amerikan ligi olan Standley Playoff zamanı daha ozel bir ilgiye mazhar olabiliyor.

 

Kuzey Amerika’da maçları çok dikkatle izlenen, kapalı gişe oynanan bir futbol ligi var, MSL.  David Beckam’ın da top koşturduğu bir lig. Bu ligde sadece bir Kanada takımı var. 13 de Amerikan futbol kulübü bulunuyor. Ottawa’nın amacı, bu lige kabul edilebilmek.

 

Futbolun Kanada’da istikbali var. Özellikle göçmenler, bu dünya oyununun varlığını her geçen gün pekiştiriyorlar, futbolu Kanadalılara sevdiriyorlar.

 

Ülkede, sağlam bir futbol kültürünün ve endüstrisinin tesisi için yapılabilecekleri düşünürken, işte hemen aklıma geliverenler:

 

  • Iklimin sert ve karlı olması, Kanada’da açık havada ve çim sahada futbol oynama şartlarını zorluyor. Lig, ilkbaharda başlayıp sonbaharda bitecek biçimde ayarlanabilir. İskandinav ülkeleri ve Rusya’da olduğu gibi.

 

  • Ülkenin futbol altyapısı zayıf olduğundan, Avrupa’dan kaliteli hocalar transfer edilerek, altyapı güçlendirilmeli. Hollanda bu konuda güzel bir örnek.

 

  • Kanada’da yetişmiş, halen Avrupa liglerinde oynayan bir kaç önemli isim olmasına rağmen (Owen Lee Hargreaves Manchester’de, Jonathan De Guzman ise Feyeenord’da top koşturuyorlar) bu sayı yetersiz. Nesillerin daha fazla rol modellere ihtiyacı var. Hokeyde çok sayıda popular oyuncunun olması, çocukları bu spora daha bir bağlıyor.

 

  • Avrupa’dan sadece hoca değil, fubolcu da transfer edilerek, halkın ve medyanın dikkatleri çekilebilir. Fubol, şu anda Kanada medyasında   geniş yer bulmuyor. Hatta, hiç bulmuyor. Medyada futbol geyiği yapabilecek beğenilen yazar ve yorumcularla daha geniş kitlelere ulaşılabilir.

 

  • Büyük şehirler arasında bir rekabet havası tesis edilebilir. Hokeyde olduğu gibi, mesela Ottawa, Toronto, Montreal arasındakine benzer bir rekabet hissi bu işin motoru olabilir. Rekabet, saflarını da teşkil ediyor.  Hatta  şimdiden, Kuzey Amerika ligine üyelik hususunda, Ottawa ile Montreal arasında bir rekabet tansiyonu oluştu bile. Futbolda en önemli olan ve Kanada’nın da en büyük eksiği olan şey, işte bu heyecan.

 

  • Futbolda uluslararası organizasyonlarına evsahipliği yapılabilir. 2006’da 20 yaş altı dünya kupasının ev sahibi olan ülkede bir futbol rüzgarı esti. Ve yine, uluslarası sahnede, milli takımın daha fazla boy göstermesi  önemli.

 

  • Yine Kanada coğrafyası, futbol takımlarının hazırlık kampları için çok elverişli. Avrupalı takımları çekebilmek için hazırlık kampları organizasyonları düzenlenebilir, bu kamplara gelen takımlar, Kanada takımlarıyla dostluk maçları oynabilirler.

 

Sonuçta, pek çok Kanadalı için futbol, hala seyredilmesi sıkıcı, oynanması da, heyecanlı değil. Durağan bir spor olarak görülüyor. Bana öyle geliyor ki, futbolu da, buralarda, batının doğulu çocukları ( Melnyk de bir doğulu) yerleştirecek ve Kanadalılara benimsetecek. Kimbilir Kanada’nın milli bir kimliğe sahip olmasında büyük paylardan biri de futbolun olacak!

 

SHARE
Previous articleMilli Kimlik: Hockey
Next articleAh şu Quebec

LEAVE A REPLY