Kanada mutfağı

0
1561
Kanada’nın karekteristik  bir mutfağı var mı?
Bu soruya bir cevap verebilmek için, yine o mahut tartışmaya dönmemiz gerekecek:  Kanada nedir, Kanadalı kimdir, vs.  Hiç girmeyelim.
“Kanada’nın  bir mutfağı yoktur” gibi kestirme bir yorum yaptığımda, Kanadalı dostlarımı üzeceğimi  bilsem bile, işin aslını demeden edemeyeceğim:  Bir Kanada mutfağı henüz teşekkül etmemiştir.Nokta. Üzgünüm. Nokta
Bakın, ülkenin her yanında çok güzel Çin lokantaları, İtalyan, Fransız, Alman, Yunan lokantaları bulabilirsiniz; ama has bir Kanada sofrası aramayınız. Bulamazsınız! (  Bu arada, bir Türk mutfağı da aramamanızı tavsiye edeyeceğim. Zira onu da bulamayacaksınız. Türk döneri , kebabı vs. yaptığı ileri sürülen bir kaç esnafa da,  bu gurbet ellerde nezaketle muamele ediniz. Mevcutla  iktifa ediniz.)
İlla da Kanadalı bir şeylerde ısrar ediyorsunuz!
O zaman , işte size hazırladığım Menü:
Montreal stili smoked et, bildik hamburgerler, bageller ( simitler) , Fransız işi patates kızartmaları ve soslar (poutin), bilumum makarnalar ve dünyanın her yerinde bulabileceğiniz etli şeyler…
Tatlılardan  elma payları ve illa ki cheese kek…
Beavertailler, karlı pekmez misali maple şurublar…Nokta.
Kanada mutfağını belki de en iyi Timhortons kahvehaneleri  temsil ediyor. Ülkenin en ücra bucağında bile bulabileceğiniz Tim Hortonslar, size standartlaştırılmış bir damak zevki sunar. Kremalı brokoli çorbasından, muhtelif sandviçlere, peynirli tereyağlı bagellerine, bağımlılık yapan kahvesine kadar, ortalama Kanadalı’nın aradığı doyurucu  bir lezzettir Timhortons  menüleri; ya da en azından öğün geçiştiren aşina bir lezzet.
Çorba kültürleri bizden farklı. Yemekten önce çorba faslı diye bir şey yok! Doğrudan yemekle başlanıyor; varsa, ortada duran salatayla yeşilleniyorsunuz. Zengin çorba çesitleri yok. Hafif sebze, tavuk çorbaları tutuluyor. Anadolu’nun zengin çorbalarından habersiz kocaman bir ülke.  Kuru fasulye, nohut yemeklerine de çorba muamelesi yapmıyorlar mı! Bizim kuru fasulye pilav ikilisine atfettiğimiz kudsiyeti anlamaları mümkün değil!
Üç yanı okyanuslarla çevrili, içi dışı göl olan bir memlekette deniz yemekleri ne alemde? Sanıldığından daha zayıf! Bizim suların balığı daha bir lezzetli sanki. Red Lobster’ler memleketi ahtapot gibi sarmalamış tekelci balık restaurantları; ama bizim o salaş balıkhanelerimizdeki iştah açıcı manzaralar ve damak çatlatan  binbir  lezzeti ara ki bulasın! Kanada’da balık yemek istiyorsanız, Montreal’deki Rayan Lokantasını öneririm. Ülkenin doğusunda Türkiş usulü balık yiyebileceğiniz en iyi  mekan.
Çok alelade tadlarla savıyorlar öğünlerini. Güya ki, sağlıklarına titizleniyorlar, seçici yiyorlar! Ama işlerine gelince de, habire tavuk, pizza, çin yemekleri gibi hazır yiyecekler ısmarlamaktan geri kalmazlar. Marketlerden dondurulmuş yiyecekleri alıp yerler. Özene bezene kebaplar, et yemekleri, hamurlu gıdalar, tatlılar, böreklerle , kim uğraşacak…
Kanada’ya gelen misafirlerinizi alın Çin, Italyan, Yunan lokantalarına götürün. Daha özgün tatlarla tanıştırın onları. Kanada lokantası aramayın. Türk lokantasına da götürmeyin hemen. Zaten geldikleri yerlerde en güzellerini yiyebilirler Türk yemeklerinin. Yeni tatlar, kültürler, ortamlar tanımaları için altın bir fırsat olarak değerlendirin öğünlerinizi.
Her ne kadar otantik bir Kanada mutfağından söz edemesek de, Kanadalı’ların talihli olduğu bir nokta var! Avantajları, bir adımda dünyanın bütün lezzetlerine, makul ücretlerle ulaşabilmeleri. Aynı sokakta, TimHortons’da kahvaltı yapabilirler, Lübnan, Yunan, Türk döner ve ayranıyla ayaküstü öğle yemeğini geçiştirip, akşam da bir Çin, Fransız, İtalyan, Alman restaurantında lezzet avlayabilirler.
Belki de has Kanada mutfağı diyebileceğimiz şey, işte bu göçmen ve yerli lezzetlerin aromasındadır. Kanadada pek çok şeyde olduğu gibi, bu da zamana vabestedir.

SHARE
Previous articleMade in Canada
Next articleKanada kitapçıları

LEAVE A REPLY