Kanada medyasında İslam

0
1784
CBC Kanada’nın TRT’si. Liberal çizgisiyle tanınıyor. Yeri geldiğinde hükumete en sert eleştirileri CBC yapıyor. Kanadalıların referans aldıkları, ciddi bir yayın ağı. Ciddiyeti sıkmıyor. O diyorsa doğrudur güvenini vermiş Kanadalılara. Eyaletsel ve hatta şehirsel radio programlarıyla ülkenin nabzını iyi tutuyor. Aslında TRT’ye çok güzel bir örnek.
Kanada’da özel televizyon kanalı enflasyonu yok. Büyük şehirlerin bir kaç yerel kanalıyla, ülke çapındaki üçbeş kanalla iktifa ediyorlar. Fazlasını isteyenler, kabloludan Amerikan televizyonlarını izleyebilirler.
Kanada televizyonları gündüzleri, tamamen çocuklar ve ev hanımları için düzenlenmiş. Uygunsuz bir sahne, herhangi bir seviyesizlik yok.  Akşamları da yarımşar saatlik günün magazine haberlerinden sonra kanallarda diziler yer alıyor. Gece yarısından sonra da bir kaç Fransız kanalının  müstehcen yayını oluyor.
Kanada gazeteleri harika. Dolu dolu. Sansasyon isterseniz, her ilin birer tabloidi var.Onların da taliplisi çok değil. Kanadanın en muteber gazeteleri, Globe an Mail, National Post, The Toronto Star, Montreal Gazette, Ottawa Citizen…
Medyada haber sıkıntısı olduğundan, Türkiye gibi ülkeler için çok sıradan gelebilecek haberler,  manşetlere çıkıyor. Gazetelerde genelde, yerel haberler daha ön planda.
KANADA MEDYASINDA İSLAM
Gün geçmesin ki, Kanada gazetelerinde İslam hakkında yanlı bir haber verilmiş olmasın. Okur mektupları, yazar yorumları, manşetler, İslam ile ilgili taraflı vurgularla, olumsuz tektiplemelerle dolu.  Hele karikatürler, değerlerle alay etmede hiç bir  sınır tanımıyor. Radyo , televizyon ayrı bir sorun.
Kanada medyası, sakallı, başörtülü en küçük bir olumsuzluğu manşete çekmek için can atıyor gibi…
Her türlü İslami kıpırdanma, bir tehdit gibi algılanıyor. Kanadada medya çalışanlarının,  bilinçaltı temizliği yapmaları, ya da ciddi bir eğitim görmeleri gerekiyor. Belki hazır kalıplarla yazmak, damgalayıvermek işin kolayı; peki toplumsal sorumluluk bilinci nerede kalıyor!  Eskiden komünizm aleyhinde masa başı haber üretme alışkanlığı, yoksa artık  İslamla  sürdürülüyor!
Batı, özellikle son çeyrek asırda, dünyaya medyayla hakim oldu. Yeni düzenin kurallarını, medya diliyle yazdı.  İslamiyet  kitap yakıyordu, düşünceyi yasaklıyordu, baskıcı ve uyumsuzsuz bir dindi, tüm müslümanlar potansiyel teroristti. Duyduk duymadık denmesindi!
Medya sapla samanı karıştırıp sundu. Yiyen de oldu, yemeyen de.
Kavramlardaki kargaşaya, sadece bir örnek vereyim; Afganistan’dan…
Mücahid, Batı medyasında sorunlu bir kelimedir. Evet, medyada mücahid denince, akla gelen   eline kalaşnikof almış, yüzünü Filistin atkısıyla örtmüş genç bir teroristtir. Ama aynı zamanda, Afganistan’da mücahid denince, vatanını Ruslar’a karşı, haklı, yasal ve makul şekilde savunan kahraman gelir. Hatta Amerika, şimdi bu mücahidlerden, Taliban’a karşı savaşmak için yardım da talep ediyor. Peki, bir zamanın vatan savunan, şimdilerde sıradan bir vatandaş  hayatı süren, adına mücahid denen bu zavallı Afgan, bir  terorist midir!
Körfez savaşında medya,  gelişmeleri, adeta Binbir Gece Masallarından gece şehrayinleri sunar gibi vermedi mi! Savaşın küllerinden CNN gibi bir medya devi çıkarılmadı mı! Hatta bir noktadan sonra, savaşı CNN yönetir olmadı mı! Medya,  11 Eylül olaylarıyla, Irak savaşıyla ve daha burada detaylandırmak istemediğim sayısız vukuatlarıyla,  pek çok yanlışa imza atmadı mı!
Önyargılı medya manşetleri ne yazık ki, Kanadalı müslümanların bir numaralı sorunu. Kanadalı müslümanların televizyonda bir bombalama duyunca, içlerinden, inşallah bu vahşet de İslamla irtibatlandırılmaz diye dua ettiklerini biliyorum. Dinlerinin, bir kaç mecnun tarafından aşağılanmasını hazmedemiyorlar.
Medya, keşke, gerçek İslam’ın ne olduğunu halka anlatsa. Terörü lanetleyen İslami grupların seslerine de yer verse. Yazılarda İslami terorist yerine, sadece terorist dese.
Müslümanlar da, Kanada gazetelerini tarayıp , olumsuzlukları anında rapor etmeleri, medyayı eğitmeleri, gerekirse  bir tekzip makinesi gibi çalışmaları gerekiyor.
Ve
Kendilerini en güzel ve doğru ifade edebilecekleri bir medyaya sahip olmaları…
 

LEAVE A REPLY